הגדרה מחדש של גלובליזם?

לא מזמן הודיעו דויטשה בנק, תומאס פרידמן ומומחים כלכליים רבים שהגלובליזם מת. אפילו איש החזון הטכנולוגי, פיטר תייל, אמר לאחרונה: "הגאות על הגלובליזם הולכת ומכבה."

האסטרטג הראשי של דויטשה בנק, ג'ורג 'סארוולוס, ממסגר כך את הודעת המוות של הגלובליזם: "העולם נמצא במגמת' גלובליזציה 'מאז תום מלחמת העולם השנייה. אך השנה יש עדויות משכנעות לטעון שהדבר הפוך." וגם, "הייצוא העולמי כאחוז מהתוצר הגיע לשיאו ונמצא בירידה מתמדת ואטית בשנתיים האחרונות. מספר עסקאות הסחר החדשות הוא הנמוך ביותר מזה למעלה משני עשורים." חשוב מכך, "הרגולציה הבנקאית הולכת וגוברת ומביאה את העלות של עסקים חוצי גבולות. קנסות על חברות רב לאומיות הגיעו השנה לרמות שיא." ולסיום, "הבחירות לנשיאות ארה"ב נשלטו על ידי חששות נגד סחר והגירה. השיח הפוליטי משתנה גם במדינות רבות אחרות."

שמי הגלובליזם נופלים. זה נראה די נורא. כן, היצוא כאחוז מהתמ"ג יורד, אולם נתוני ארגון הסחר העולמי ב -2016 מראים ירידת סחר גלובלית של 2.6 אחוזים בלבד בשנת 2014 לעומת 2015 (2016 טרם פורסם). אני רק תוהה אם נפילה זו קשורה יותר לכלכלות עומדות שמכבידות את כוח הקנייה בחלק גדול מהעולם הצורך מאשר למוות של הגלובליזם. קרן המטבע הבינלאומית צופה כי כלכלת ארה"ב תצמח משמעותית בשנה הבאה ובשנה שאחריה. הכנסה פנויה יותר פירושה יותר קנייה ויותר סחר גלובלי.

מספר עסקאות הסחר החדשות הוא הנמוך ביותר, אומר דויטשה בנק. זה נכון. אך אם הסכמים דו-צדדיים מחליפים עסקאות מגה, האם זה בהכרח הודעת מוות או יישור מחדש בהתחשב במציאות הכלכלית של המדינות המעורבות? TPP לא פעל, ולכן לא הייתה השפעה שם. NAFTA עדיין בתוקף. "פרוטקציוניזם", כפי שמכנה זאת סראוולוס, אפילו לא התחיל עדיין, אז אולי המקרה מוגזם.

סראוולוס נמצא במטרה כאשר הוא מציין כי רגולציה יתר, מיסים, קנסות ועונשים משפיעים על הגלובליזם. אבל התקלה הזו טמונה בסטטיזם הגדול, ולא בפרוטקציוניזם. נראה כי המגמה היא כעת לעבר פחות רגולציה, מיסים נמוכים יותר ופישוט ציות. ובנקודת המיזוג של המימון, מגמות פיננסיות חדשות ומרתקות – יוזמות בלוקצ'יין, Tradeshift, IBM Watson ו- Visa pay – מכופפות ומפרות את כללי המימון העולמי ומשמנות את גלגלי הצמיחה של הסחר העולמי. זה קורה עכשיו.

בואו נגדיר מחדש את המשמעות של גלובליזם על ידי הסרת החלק התרבותי של ההגדרה, תוך התמקדות בכלכלה בלבד. עשו זאת ואתם עלולים להיות מופתעים: הסחר העולמי יגדל.

דור שפייזמן גבעתיים ייצוא